36 FORMABILI AU PRIMIT CERTIFICATE DE FORMARE CONTINUĂ ÎN CADRUL PROGRAMULUI DE FORMARE PROFESIONALA CONTINUĂ „LEADERSHIP ȘI MANAGEMENT”
Reprezentanții primelor echipe de formabili de la Universitatea Tehnică a Moldovei, reformată după absorbția Universității Agrare de Stat din Moldova, au primit certificatele de absolvire a programului de formare profesionala continuă „Leadership și Management”, realizat în cadrul Programului Erasmus+ „Leadership și management în învățământul superior din Moldova” (Moldova Higher Education Leadership and Management – MHELM), nr. ref. 609656-EPP-1-2019-1-MD-EPPKA2-CBHE-SP. Instruirea este structurată în patru module, activitățile căreia prevăd 1200 de ore academice și acumularea a 40 de credite.
Sesiunile de instruire au avut un caracter teoretico‐practic, îmbinând activități de training și metode active de predare. Activitățile, discuțiile în grup și realizarea proiectelor de grup au accelerat procesul de comunicare, prin care beneficiarii au făcut schimb de opinii și de experiență, și-au dezvoltat competențele necesare unui management eficient necesar învățământulului superior.
Ceremonia de înmânarea a certificatelor a avut loc în data de 26 octombrie curent. Evenimentul a fost deschis de către coordonatoarea proiectului Larisa BUGAIAN, dr. hab., prof. univ., care în discursul său a remarcat importanța proiectului în dezvoltarea managementului învățământului superior, axat pe guvernare, planificare strategică, sporirea leadershipului și capabilităților de management în IIS din Republica Moldova.
Totodată, Dnei a venit cu un mesaj de felicitare formabililor pentru parcurgerea și finalizarea cu succes a programului ”Leadership și management” pentru dobândirea competențelor profesionale necesare unui management eficient în sistemul învățământului superior și pentru curajul lor în demonstrarea atitudinală și faptică a deschiderii către schimbare, inovații, în contextul noii paradigme universitare.
Dnei a subliniat pronunțat, că aceste certificate reprezintă o dovadă concludentă că reforma sectorului învățământului superior din Republica Moldova destinată dezvoltării managementului învățământului superior, axat pe dezvoltarea managementului universitar a început să dea deja roade.
În cuvântul său de salut, rectorul UTM, Viorel BOSTAN, dr. hab., prof. univ., a salutat audiența, a felicitat formabilii și a vorbit despre valoarea reală a acestor instruiri, care denotă performanța în cercetare, calitatea formării profesionale, excelența managerială, valorificarea și utilizarea capabilităților de leadership necesare managementului universitar.
Dl. Viorel BOSTAN împreună cu Dna BUGAIAN Larisa au înmânat certificatele de formare profesională continuă în Leadership și management celor 36 formabili din cadrul Universității Tehnice a Moldovei și fostei Universități Agrare de Stat din Moldova, urându-le noi performanțe.
Formabili și-au exprimat recunoștința față de cei 24 de formatori, care au dezvoltat și realizat cursul de ”Leadership și management”.
Proiectul MHELM a fost implementat în consorțium, în șapte instituții de învățământ superior din Republica Moldova.
Obiectivul principal al proiectului este consolidarea guvernanței, a planificării strategice și a managementului în universitățile din Moldova, pentru a sprijini reforma sectorului prin sporirea capacității de conducere și de gestionare.
Proiectul MHELM-Moldova Higher Education Leadership and Management, n/r 609656-EPP-1-2019-1-MD-EPPKA2-CBHE-SP, este implementat cu suportul UE prin intermediul programului Erasmus+.


Sprijinul acordat de Comisia Europeană pentru elaborarea acestei publicații nu constituie o aprobare a conținutului, care reflectă doar opiniile autorilor, iar Comisia nu poate fi trasă la răspundere pentru orice utilizare a informațiilor conținute în aceasta.
